Asociacijos direktoriaus žodis

Mieli kolegos,

džiaugiuosi galėdamas pasisveikinti su Jumis atstovaudamas Lietuvos vėjo elektrinių asociacijai. Prie asociacijos veiklos prisijungiau labai įdomiu metu: galima sakyti, kad pasaulyje vyksta energetinė revoliucija – iškastiniu kuru paremtos energijos gamybos būdus keičia energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių. O vėjo energetika yra viena pirmaujančių ir sparčiausiai besivystančių atsinaujinančios energetikos rūšių.

Iš vėjo gaminama vis daugiau elektros, naujausios vėjo elektrinės tampa efektyvesnėmis, todėl gali būti statomos vietovėse, kurios anksčiau laikytos nepalankiomis vėjo energetikai, o gamybos kaštai nuolat krenta.

2015 m. pasirašytame Paryžiaus susitarime, kuriuo pasaulio valstybės sutarė mažinti aplinkos taršą ir stabdyti klimato kaitą, vienas iš nurodytų būdų tai daryti yra atsinaujinančių išteklių plėtra. Europos Sąjunga, kurios nariais esame jau 12 metų, yra atsinaujinančių išteklių plėtojimo lyderis. Vėjo energetikos plėtra pastaraisiais metais yra tiesiog įspūdinga: nuo 2009 m. kasmet instaliuojama ne mažiau 10 GW galios elektrinių. Vien 2015 metais ES buvo instaliuota 12,8 GW, o bendras skaičius perkopė 140 GW. Vėjas jau patenkina beveik 12 proc. ES elektros energijos poreikio ir yra trečias pagal dydį elektros energijos šaltinis Europoje. Pirmo šių metų pusmečio investicijos į vėjo energetiką viršijo visų 2015 metų investicijas ir artėja prie 30 mlrd. eurų. Europos vėjo energetikos asociacija apskaičiavo, kad iki 2020 m. Europoje bus suinstaliuota 230 GW galingumo vėjo elektrinių, kurios gamins penktadalį ES elektros energijos. Tai leis į aplinką neišmesti virš 300 milijonų tonų CO2 per metus ir Europai sutaupyti 28 mlrd. Eur. išlaidų energijos importui.

Lietuvoje, kuri vis dar importuoja didžiąją dalį energijos, vėjo energetika galėtų suteikti tikrą energetinę nepriklausomybę, nes elektrą gamintumėme patys. Visgi šiuo klausimu tarp valdžios atstovų aiškios strategijos stinga. Tuo tarpu investuotojams yra svarbu, kad šalies politinės nuostatos būtų aiškios, stabilios ir orientuotos į ateitį. Todėl dirbsime su valdžios institucijomis siekdami, kad Lietuva eitų keliu, kurį renkasi pažangiausios pasaulio valstybės – švarios ir atsinaujinančios energijos gamybos keliu. Tikimės, kad mūsų tinklalapis padės Jums geriau pažinti vėjo energetiką ir leis sekti naujausias vėjo energetikos aktualijas Lietuvoje ir svetur.

Su geriausiais linkėjimais,

Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos direktorius

Aistis Radavičius